Next Generation Enterprise and Innovation Systems
NGEBIS (Tuesday, 26.06.2012) | |
---|---|
8:30-9:30 | Registration |
9:00-09:50 | Opening and Keynote: Virtual Innovation Factory: a Knowledge-centric approach to Virtual Enterprise Innovation Stefano De Panfilis, Michele M. Missikoff |
9:50-11:00 | Session 1 Methods and Tools for Innovation Management: Towards an Open and Scientific Approach to Innovation Processes Claudia Diamantini, Domenico Potena, Emanuele Storti KPIs to Manage Innovation Processes in VEEs – Initial Thoughts and Results Benjamin Knoke, Jens Eschenbächer CIP – Collaborative Management of Innovation Lifecycle in Enterprise IT Organization (Poster) Ethan Hadar, Amir Jerbi, Irit Hadar |
11:00-11:30 | Coffee break |
11:30-13:00 | Session 2 Models and Knowledge for Innovation: A Document Centric Approach for User Requirements in BIVEE Ali Anil Sinaci, Matteo Piersantelli, Cristina Cristalli, Fernando Gigante, Gokce Laleci, Rahmi Volkan Basar Knowledge-Based Support to Business Innovation Francesco Taglino, Fabrizio Smith, Maurizio Proietti A Model Based Approach For Enterprise Innovation Management Vedran Hrgovcic, Wilfrid Utz |
13:00-14:30 | Lunch |
14:30-16:00 | Session 3 The Technological Sphere in Innovation: Bottom-up, decentralized approach to innovation strategy Dariusz Kralewski The innovative potential and problems of the modern IT projects Monika Wozniak Service Innovation Life Cycle in a Manufacturing Ecosystem Mike Freitag, Ingo Westphal |
16:00-16:30 | Coffee break |
16:30-18:00 | Panel: Innovating Innovation: from Crowdsourcing to Excellence Moderator: Stefano De Panfilis |
Full papers will be presented in 30min slots, with 20min presentation and 10min discussion. The poster presentation is 10min, then the authors will answer to questions standing by the poster at every break, 10 minutes before the session re-starts.
Workshop Chairs:
- Michele Missikoff (University Pol. Marche) - Chair
- Klaus Fischer (DFKI,DE) – Co-Chair
- Marcus Seifert (BIBA,DE) – Co-Chair
Organization Committee:
- Stephen Pattenden (Telemetra, UK) - Chair
- Domenico Potena (University Pol. Marche, IT)
- Fabrizio Smith (CNR, IT)
- Lada Vetrini (CNR, IT)
Programme committee:
- Giovanni Aiello (Engineering Spa, IT)
- David Chen (UB1, FR)
- Cristina Cristalli (Loccioni Group, IT)
- Claudia Diamantini (University Pol. Marche, IT)
- Asuman Dogac (SDRC, TR)
- Jens Eschenbächer (BIBA, DE)
- Jerome Euzenat (Inria, FR)
- Walter Ganz (IAO, DE)
- Paul Johannesson (Stockholm University, S)
- Andreas Friesen (SAP, DE)
- Giancarlo Guizzardi (UFES, BR)
- Renata Guizzardi (UFES, BR)
- Larry Kerschberg (GMU, USA)
- Maria José Nunez (AIDIMA, ES)
- Mike Papzoglou (Tilburg Univ., NL)
- Maurizio Proietti (CNR, IT)
- Francesco Taglino (CNR, IT)
- Robert Woitsch (BOC, AT)
^^^ Back to top